Przelew weryfikacyjny – co trzeba o nim wiedzieć?

Przelew weryfikacyjny jest jednym ze sposobów na to, by w pełni wykorzystać dobrodziejstwa związane z pożyczkami internetowymi. Dzięki niemu chwilówka lub pożyczka na raty może zostać zaciągnięta na odległo??, bez wychodzenia z domu. Nie trzeba, tak jak przy kredycie bankowym, stawiać się w placówce pożyczkodawcy osobiście i legitymować się dowodem osobistym. Nic dziwnego, że jest to nieodłączna część pożyczek internetowych. Warto więc wiedzieć, dlaczego jest tak potrzebny i jakie są najważniejsze kwestie dotyczące przelewu weryfikacyjnego.

Czym jest przelew weryfikacyjny i dlaczego się go stosuje?

Przelew weryfikacyjny służy potwierdzeniu tożsamości osoby wnioskującej o potyczkę. Pożyczkodawca, zanim udzieli zobowiązania, musi mieć pewność, że osoba, której dane widnieją we wniosku pożyczkowym, jest na pewno tą, która pieniądze rzeczywiście otrzyma. Inaczej prowadziłoby to do nadużyć albo nawet oszustw pożyczkowych. Jeżeli tylko nieuczciwa osoba weszłaby w posiadanie danych z naszego dowodu osobistego, to mogłaby bezkarnie zaciągnąć pożyczkę na nasze nazwisko, o której nawet byśmy nie wiedzieli. Tymczasem przelew weryfikacyjny stawia pożyczkobiorcę w jasnej sytuacji. Uznaje się, że dostęp do bankowości elektronicznej ma tylko posiadacz konta bankowego, więc z pewnością to ta właśnie osoba jest tą, która go wykonała. Jeśli więc dane nadawcy przelewu zgadzają się we wszystkich aspektach z danymi podanymi we wniosku, pożyczkodawca uznaje, że może udzielić pożyczki.

Przelew weryfikacyjny nie służy niczemu innemu, niż tylko potwierdzeniu tożsamości. Dlatego też kwota przelewu jest zwykle niewysoka i mieści się w zakresie 0,01 – 1 zł, a w niektórych przypadkach jest zwracana na konto po przyznaniu pożyczki. Firma pożyczkowa, która wprowadza opłatę weryfikacyjną w wysokości kilkudziesięciu złotych, zwyczajnie jest nastawiona na zysk z opłat weryfikacyjnych, a nie z udzielonych pożyczek i prawdopodobnie nawet tej pożyczki nie udzieli. W tym przypadku zalecana jest wysoka ostrożność.

Na co trzeba uważać, wykonując przelew weryfikacyjny?

Pożyczkobiorca musi uważać, by wykonać przelew tylko z tego konta, które podał we wniosku pożyczkowym. Nie ma znaczenia to, że przelew zostanie wysłany z drugiego konta na to samo nazwisko i ten sam adres – taki przelew zostanie odrzucony, gdyż nawet w takim przypadku pożyczkodawca nie ma pewności, że pieniądze trafią tam, gdzie powinny.

Bardzo ważne są jeszcze dwie kolejne kwestie. Po pierwsze, konto bankowe służące do zaciągnięcia pożyczki i wykonania przelewu weryfikacyjnego musi przynależeć do osoby fizycznej. Nie może to być konto firmowe, nawet jeśli prowadzi się jednoosobową działalność gospodarczą i z tego tytułu uzyskuje się jedyne dochody. Po drugie – nie może być to konto współdzielone, nawet z małżonkiem, z którym pozostaje się we wspólnocie majątkowej i prowadzi się jedno gospodarstwo domowe. Nie jest to kwestia tego, że pożyczkodawca nie może ustalić tożsamości wnioskującego. Chodzi o to, że pożyczki online udzielane są wyłącznie indywidualnie, a jeśli pożyczka zostanie wysłana na wspólne konto, to firma pożyczkowa może mieć problem z ewentualnym dochodzeniem roszczeń, jeśli pożyczkobiorca nie spłaci pożyczki. Dobrze uważać także na konta SKOK. Niewiele firm akceptuje przelewy weryfikacyjne z Kas Spółdzielczych, więc jeszcze przed złożeniem wniosku warto zorientować się, czy takie konto jest dopuszczalne.

Oczywiście, pożyczkobiorcę obowiązują także kwestie czysto formalne, czyli odpowiednie zatytułowanie przelewu i wpisanie odpowiedniej nazwy odbiorcy. Takie informacje pożyczkodawca zawsze podaje podczas składania wniosku pożyczkowego.

Przelew weryfikacyjny nie pozbawiony wad

Największą wadą przelewu weryfikacyjnego jest to, że nie jest to zbyt szybka forma dokonania weryfikacji tożsamości. Jeżeli pożyczkodawca posiada konto w banku innym niż ten, w którym samemu się posiada, ta procedura może zająć nawet kilka godzin. Na szczęście, pożyczkodawcy znaleźli sposób, by obejść tę niedogodność i operują kontami w kilku, a nawet kilkunastu największych bankach. W takim wypadku pożyczkobiorca może wybrać odpowiedni numer konta, tak aby przelew weryfikacyjny traktowany był jako przelew wewnętrzny i został zaksięgowany najwyżej po kilku minutach.

Rekordzistami, jeśli chodzi o liczbę obsługiwanych kont bankowych jest Wonga. Posiada konta w następujących bankach: PKO Bank Polski, Bank Zachodni WBK, PeKaO S.A., Millennium Bank, Alior Bank, mBank, Getin Noble Bank, ING Bank, Bank Ochrony Środowiska, BG?, BNP Paribas, BPH, Deutsche Bank Polska, FM Bank, Idea Bank, Inteligo, Invest Bank, Credit Agricole, Meritum Bank, Multibank, Bank Pocztowy, Raiffeisen Bank, Toyota Bank, VW Bank.

Co, jeśli nie przelew weryfikacyjny?

Aby jak najbardziej uprościć procedurę weryfikacyjną, wiele firm pożyczkowych wprowadziło innowacyjne rozwiązania w postaci aplikacji umożliwiających dokonanie błyskawicznej weryfikacji tożsamości. Nie trzeba w tym przypadku dokonywać opłaty weryfikacyjnej, a wystarczy tylko zalogować się w aplikacji swoim loginem i hasłem do bankowości elektronicznej. Na tej podstawie aplikacja uzyska dostęp do danych bankowych i potwierdzi zgodność danych, weryfikację uznaje się za zakończoną sukcesem, a pożyczkodawca nie musi czekać na zaksięgowanie przelewu. Najpopularniejszymi aplikacjami bodącymi obecnie w użytku są Instantor (m.in. LendOn, MoneyMan, Zaplo), KontoConnect (Halopożyczka, Wonga, Miloan) oraz Kontomatik (Monedo Now).

Zawsze można również skorzystać z pożyczki z obsługą domową lub z pożyczki wypłacanej za pomocą czeku GIRO – dzięki tym opcjom nie trzeba wykonywać przelewu weryfikacyjnego ani używać szybkiej aplikacji. Nie trzeba nawet posiadać konta bankowego – pożyczki internetowe występują? naprawdę w wielu wariantach.

Zobacz inne wpisy: